Glock
GLOCK Ges.m.b.H. (ochranná značka GLOCK) je rakouská zbrojovka, založená v roce 1963 Gastonem Glockem v Deutsch-Wagramu poblíž Vídně. Společnost se nejvíce proslavila výrobou pistolí s polymerovým rámem. Kromě toho ale rovněž vyrábí např. nože a polní lopatky. Pistole GLOCK jsou hojně používány v civilním sektoru pro sebeobranu, stejně jako bezpečnostními složkami po celém světě, zejména pak v Americe, kde jsou jednou z nejrozšířenějších zbraní.
Historie
Vývoj
V roce 1980, rakouská armáda oznámila, že hledá náhradu za zastaralé pistole z druhé světové války Walther P38. Rakouské ministerstvo vytvořilo 17 kritérií, která by měla nová služební zbraň splňovat:
Musí být samonabíjecí
Ráže 9x19
Zásobníky nesmí potřebovat asistenci při nabíjení
Minimální kapacita 8 nábojů
Všechny akce potřebné ke střelbě je možno vykonat jednou rukou
Pistole nesmí nechtěně vystřelit při pádu ze 2 metrů na železný podklad
Rozborka základních částí zbraně musí být proveditelná bez speciálních nástrojů
Údržba a čištění musí být možné bez speciálních nástrojů.
Nová zbraň se nesmí skládat z více než 58 dílů (což je počet dílů P38)
Měření a testování nesmí být potřebné k dlouhodobému udržování zbraně.
Výrobce musí poskytnout všechny nákresy zbraně armádě a ministerstvu obrany
Všechny části musí být snadno vyměnitelné
Na 10 000 výstřelů je povoleno pouze 20 selhání
Po vystřelení 15 000 ran, pistole bude zkontrolována a bude zjištěno opotřebování. Pak z ní bude vystřelen přetlakový náboj s tlakem 5 000 barů (standardní náboj má 2 520 barů). Zbraň musí být po této zkoušce stále funkční
Při správném používání nesmí vyhozené nábojnice zasáhnout střelce.
Úsťová energie musí být minimálně 441.5 joulů.
Pistole, které dosáhnou méně než 70 procent bodů, budou diskvalifikovány.
Glock sestavil tým expertů z armády, policie a civilních kruhů a během tří měsíců vytvořil funkční prototyp. Nová zbraň byla pojmenována Glock 17 proto, že to byl sedmnáctý set technických nákresů společnosti. Po náročném testování rakouskou armádou se stal Glock 17 vítězem soutěže. V této soutěži porazil zbraně pěti již zavedených značek (Heckler & Koch nabídl jejich P7M8, P7M13 a P9S, SIG Sauer do soutěže šel s pistolemi P220 P226, Beretta nabídla jejich 92SB-F, FN Herstal přislíbil zmodernizovanou verzi Browning Hi-Power a Steyer vstoupil do soutěže s modelem GB. V roce 1982 byl Glock přijat rakouskou armádou jako P80 (Pistole 80). První objednávka činila 25 000 kusů zbraně.
Přijetí dalšími zeměmi
Krátce po přijetí rakouskou armádou byl Glock 17 přijat jako armádní služební zbraň ve Švédsku a Norsku. Získal také certifikace NATO a stal se standardní služební zbraní této organizace.
Následovaly další země z celého světa, které pistole Glock začaly používat jako vojenské a policejní zbraně.
Generace
První generace - Gen 1
První generací, také nazývanou Gen 1 je myšlena originální pistole Glock vyráběná od roku 1982. Dá se snadno poznat, protože nemá žádnou texturu ani vyříznutí na prsty. Modernější modely Glock 26, 29, 34 a 35 se v první generaci vůbec nevyráběly.
Druhá generace - Gen 2
V roce 1988 byla představena druhá generace pistolí Glock. Ta vylepšovala především grip zbraně, který byl mnohem pohodlnější a zamezoval klouzání zbraně pří použití ve zhoršených podmínkách. Byla použita nová vratná pružina, vylepšena spoušť a byl představen nový zásobník.
Třetí generace - Gen 3
V roce 1996 byla představena již třetí generace, v té době už velmi oblíbeného designu Gastona Glocka. Největším vylepšením byla přidání oddělených výřezů na prsty a lišty pro upevnění svítilny nebo laseru na rám zbraně.
Čtvrtá generace - Gen 4
Čtvrtá generace byla představená v roce 2010. Byla změněna textura gripu. Nový grip byl tvořen většími krychlovými tečkami v užším rozestupu než u předchozí generace RTF2.
Výraznou ergonomickou změnou byly výměnné hřbety, umožňující upravení tloušťky gripu podle velikosti ruky.
Další podstatnou změnou byla dvojitá vratná pružina, zmenšující zpětný ráz a umožňující rychlejší a přesnější střelbu.
Vypouštěč zásobníku byl zvětšen a umožňoval pohodlnější vypouštění zásobníku, i při použití rukavic.
Dále byly mírně pozměněny některé vnitřní části a menší pružiny.
Konstrukce zbraně
Pistole Glock byla první světově úspěšná zbraň s polymerovým rámem. Nebyla to však první zbraň s polymerovým rámem na světě. První polymerovou pistolí totiž byla Heckler & Koch VP70. Pistole GLOCK využívají tzv. částečně předepnutý mechanismus. Natažením závěru dochází k částečnému napnutí, které je dokončeno stiskem spouště (podobným způsobem, jako u double action spouští), poté je bicí mechanismus - v případě GLOCKU přímoběžný úderník, uvolněn a dochází k výstřelu. Byla dokonce uvedena verze 18C která umožňuje střelbu dávkou.